wMotorsporcie.pl

Najnowsze informacje ze świata F1, F2, F3 i wyścigów długodystansowych

F1 Academy

F1 Academy – przewodnik po serii. Gdzie oglądać?

Rozpoczęcie seoznu Formuły 1, Formuły 2 i Formuły 3 oraz WEC już za nami. W nadchodzący weekend startuje natomiast koolejna seria, towarzysząca Królowej Motorsportu – F1 Academy. Zawodniczki, biorące udział w tegroocznym sezonie, wezmą udział w siedmiu wydarzeniach na trzech kontynentach, a ich zmagania transmitowane będą na żywo w ponad 160 krajach. Co więcej, dostęp do transmisji zyska praktycznie każdy.

F1 Academy – gdzie oglądać?

Tegoroczne zmagania F1 Academy w drugim sezonie zmagań tej serii zostaną wyemitowane przez 23 nadawców. Pierwsza transmisja na żywo dostępna była podczas finału sezonu 2023 na torze Circuit of The Americas w Austin w Teksasie. W tym roku transmisjązostanie objęte wszystkie siedem rund, wchodzących w skład kalendarza serii. Fani motorsportu będą mogli obejrzeć na żywo treningi, sesje kwalifikacyjne i wyścigi, a transmisje będą dostępne z perspektywy Polskich kibiców w czterech miejscach:

*na YouTube i platformie X zobaczymy tylko kwalifikacje i wyścigi, bez sesji treningowych.

Globalny komentarz F1 Academy prowadzony będzie przez nowy zespół, a główną komentatorką zostanie Nicki Shields, znana m.in. z Formuły E. Oprócz niej wśród komentatorów znajdą się były kierowca testowy F1 Jordan King oraz mistrz serii European Sportscar Championship, Alex Brundle.

Wesprzeć kobiety i zaspokoić apetyt kibiców

Jak przyznała Susie Wolff, dyrektor zarządzająca F1 ACADEMY:

„Naszą misją w F1 ACADEMY jest zachęcenie większej liczby kobiet do udziału w sportach motorowych, zarówno na torze, jak i poza nim. Aby tego dokonać, musimy dotrzeć do nowej publiczności i udowodnić młodym dziewczętom, że jest dla nich miejsce w naszym sporcie. Chcę podziękować naszym partnerom telewizyjnym za wiarę w naszą misję i dołączenie do nas w tej podróży, aby inspirować nowe pokolenie fanów. Trzeba było to zobaczyć, aby w to uwierzyć [rywalizację kobiet w single seaterach na wysokim poziomie – przyp. red.], teraz nie można tego przegapić.

Wtóruje jej zresztą Ian Holmes, dyrektor ds. praw medialnych i tworzenia treści w Formule 1. Jak przyznaje, otwarte transmitowanie rywalizacji zawodniczek do odpowiedź na potrzeby fanów, którzy oczekują możliwości śledzenia talentów wśród kobiet:

„Pierwsza transmisja na żywo z F1 ACADEMY pokazała, że wśród naszych fanów istnieje ogromny apetyt na oglądanie fantastycznych wyścigów koło w koło. Przy wsparciu naszych zaufanych partnerów nadawczych nie możemy się doczekać stworzenia światowej klasy wrażeń wizualnych dla fanów w domu i zapewnienia F1 ACADEMY platformy, na którą zasługuje, aby prezentować niesamowite talenty kobiet i inspirować fanów”.

F1 Academy 2024 – zawodniczki i zespoły

Podobnie jak w przypadku Formuły 3, w skład poszczególnych zespołów wchodzą po trzy zawodniczki. Tym razem jednak ekip jest nie dziesięć, a pięć – wszystkie znamy jednak z serii wyścigowych, towarzyszących Królowej Motorsportu. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym ekipom i ich składom:

Rodin Motorsport

#3 Lola Lovingfosse

#9 Abbi Pulling

#17 Jessica Edgar

MP Motorsport

#7 Emely de Heus

#8 Hamda Al Qubaisi

#88 Amna Al Qubaisi

Campos Racing

#14 Chloe Chambers

#15 Carrie Schreiner

#30 Nerea Martí

ART Grand Prix

#16 Bianca Bustamane

#22 Aurelia Nobels

#57 Lia Block

Prema Racing

#19 Tina Hausmann

#28 Doriane Pin

#64 Maya Weug

Kalendarz zmagań w sezonie 2024

Drugi sezon zmagań zawodniczek rozpocznie się w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej w dniach 7–9 marca. Kampania na rok 2024 obejmie siedem różnych obiektów wyścigowych, umiejscowionych na trzech kontynentach. Co istotne, tym razem każdorazowo seria będzie towarzyszyć rywalizacji w ramach Mistrzostwa Świata FIA Formuły 1 i zakończy się finałem sezonu w Abu Zabi w grudniu.

Pełny harmonogram rywalizacji prezentuje się następująco:

RundaTerminMiejsce
107-09.03.Dżudda, Arabia Saudyjska
203-05.05.Miami, USA
321-23.06.Barcelona, Hiszpania
423-25.08.Zandvoort, Holandia
520-22.09.Singapur
629-01.12.Lusail, Katar
706-08.12.Yas Marina, Abu Zabi

Podczas każdego weekendu wyścigowego pierwszy dzień to pojedyncza sesja treningowa oraz sesja kwalifikacyjna, natomiast w dwa kolejne dni weekendu odbywają się dwa wyścigi. Tym samym zawodniczki wezmą udział w czternastu wyścigach podczas rozpoczynającego się właśnie sezonu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *