wMotorsporcie.pl

Najnowsze informacje ze świata F1, F2, F3 i wyścigów długodystansowych

Sebastian Vettel Porsche Penske Motorsport
WEC

Sebastian Vettel przetestuje hypercar Porsche!

Po przejściu na wyścigową emeryturę jak oczterokrotny mistrz świata Formuły 1, Sebastian Vettel długo kazał swoim fanom czekać na ciąg dalszy pięknej, sportowej kariery. Dziś zespół Porsche Penske Motorsport przekazał wieści w sprawie Niemca. Vettel przetestuje hypercar Porsche 963 na torze Motorland Aragón.

Sebastian Vettel sprawdzi się w wyścigach endurance?

Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 zwyciężył do tej pory w 53 Grand Prix, a mistrzowskie tytuły zdobył z ekipą Red Bull Racing w latach 2010-2013. Po przejściu na sportową emeryturę wraz z końcem 2022 roku wydawało się, że nie uświadczymy już Seba zakierownicą, tymczasem dziś jego fani dostali niespodziankę od losu. Zespół fabrycnzy Porsche Penske Motorsport potwierdził, że jeszcze w tym tygodniu Vettel wsiądzie do ich hypercara. Niemiec przetetsuje 500-konne Porsche 963 w ramach 36-godzinnych testów w Motorland Aragón.

Testy Vettela połączone są z przygotowaniami zespołu do startu w tegforocznym 24-godzinny wyścigu Le Mans. Do tej pory Niemiec spędził sporo czasu w symulatorze, wykonał także kilka okrążeń prototypem na torze testowym w Centrum Badawczo-Rozwojowym Porsche w Weissach. Tym razem jednak pora na poważny krok w stronę długodystansowej rywalizacji. Przypomnijmy – zespół fabryczny Porsche Penske Motorsport i ekipy fabryczne wraz z samochodem Porsche 963 biorą udział w dwóch znanych seriach wyścigowych. Oprócz północnoamerykańskiej serii samochodów sportowych IMSA, startują także w ważniejszych z naszego, europejskiego punktu widzenia Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC.

Sebastian Vettel Porsche Penske Motorsport

Vettel w Le Mans? Nie potwierdza, nie zaprzecza

Tegoroczna kampania Porsche okazuje się skuteczna na obu frontach. Zespół zwyciężył zarówno w WEC, jak i IMSA, gfdzie triumfował także w trzech ostatnich wyścigach sezonu 2023. Nie ulega jednak wątpliwości, że to 24-godzinny wyścig w Le Mans stanowi kwintesencję rywalizacji. Hybrydowy samochód wyścigowy Porsche 963 o mocy 500 kW (680 KM), napędzany biopaliwem, pojawi się na jego starcie. Wszystko wskazuje na to, że wewnątrz prototypu może zameldować się także Niemiec. O nadchodzącej możliwości Sebastian Vettel wypowiada się jednak następująco:

Nie mogę się doczekać testów Porsche 963. Miałem już okazję poczuć samochód podczas testów w Weissach. Zawsze śledziłem inne serie wyścigowe, a moja ciekawość zawodów wytrzymałościowych zachęciła mnie, aby po prostu spróbować swoich sił. Teraz jestem podekscytowany testem w Aragonii i nie mogę się doczekać czasu za kierownicą. Na pewno będzie wymagał on dostosowania i przyzwyczajenia się, ale wszyscy w zespole są bardzo otwarci i mi pomagają. To będzie dla mnie nowe doświadczenie. Zobaczymy wtedy, co będzie dalej w tym zakresie – na chwilę obecną nie ma dalszych planów na przyszłość.

Zespół jest pełen nadziei

Optymizmu nie kryje natomiast Thomas Laudenbach, wiceprezes Porsche Motorsport. Jak przyznaje, zespół jest zachwycony, że Sebastian Vettel zainteresował się Porsche 963. Nie było żadnych wątpliwości co do udzielenia mu wsparcia, gdy poprosił o możliwość przetestowania prototypu. Zespół zadba także o zapewnienie Niemcowi kompleksowych przygotowań oraz dużej ilości czasu na jazdę prototypem, licząc na cenną informację zwrotną.

Do tej pory Sebastian Vettel systematycznie przygotowywał się do testów Porsche 963. 14 marca spotkał się z załogą operacyjną w zakładzie Porsche Penske Motorsport w Mannheim. Następnego dnia, 15 marca, Niemiec odbył obszerną sesję na symulatorze w Porsche Motorsport. Tam poznał inżynierów i zapoznał się ze specjalnymi cechami i złożonymi systemami sterowania prototypu Le Mans. 21 marca po raz pierwszy miał okazję spróbować Porsche 963 na wewnętrznym torze testowym w Centrum Badawczo-Rozwojowym Weissach. Dla 36-latka było to niezwykłe przeżycie: po 299 startach w Grand Prix w jednomiejscowych bolidach Formuły 1 minęło już trochę czasu. Co więcej, Vettel wcześniej prowadził samochód wyścigowy z dachem tylko w ramach Race of Champions lub wykonywania okrążeń demonstracyjnych.

Źródło: Porsche Penske Motorsport


Podobają Ci się moje teksty? Chciałbyś się jakoś odwdzięczyć?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę – to moje paliwo do dostarczania kolejnych informacji ☕
Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *