Władze MotoGP podpisały umowę Concorde wraz ze wszystkimi manufakturami oraz zespołami! Porozumienie będzie obowiązywać do 2031 roku, kiedy to rozpoczną się renegocjacje umowy. Pomimo bardzo długiego procesu rozmów wszystkim udało się porozumieć, a MotoGP dostanie chociaż trochę stabilności.

O co cały ten szum z Concorde?
Porozumienie Concorde wywodzi się z wczesnego kształtowania się układu sił między F1, a FIA. Wtedy to Bernie Ecclestone stworzył system, na którym opiera się cała Formuła 1 do dzisiaj, a od przyszłego roku będzie obowiązywać w MotoGP. W dużym skrócie w umowie zazwyczaj znajduje się podział przychodów (w F1 zależy on od miejsca w klasyfikacji na koniec sezonu) oraz wszelkie inne szczegóły zasad, których będą musiały się trzymać zespoły oraz MotoGP Sports Entertainment. Najważniejszym faktem jest jednak to, że nie powtórzy się sytuacja, w której manufaktura odejdzie z dnia na dzień, jak Suzuki. Manufaktury zobowiązały się do pozostania w stawce, co najmniej do 2031. Jedyną opcją wyjścia ze sportu będzie porozumienie z MotoGP w sprawie przejęcia ich praw w umowie przez inną firmę. Oczywiście warunki porozumienia są tajne i bardzo rzadko będą przekazywane jakiekolwiek informacje na temat jego warunków.

Carmelo Ezpeleta, CEO MotoGP Group:
„Podpisanie tej umowy z zespołami stanowi przełomowy moment dla MotoGP, ponieważ ustanawia ramy, które będą wyznaczać kierunek rozwoju mistrzostw co najmniej do 2031 roku. Wspólnie z producentami, FIM oraz wszystkimi interesariuszami w padoku zbudowaliśmy solidne fundamenty dla nowej ery tego sportu.
Ta umowa zapewnia zespołom większą stabilność, jednocześnie wzmacniając ich centralną rolę w mistrzostwach. Jesteśmy dumni, że w MotoGP rywalizuje 11 zespołów, z których każdy ma własną tożsamość i wnosi unikalny wkład w rozwój serii. W połączeniu z rozszerzonymi zobowiązaniami promocyjnymi pozwoli to kibicom być jeszcze bliżej wydarzeń na torze i zwiększy globalną atrakcyjność naszego sportu.
Chciałbym podziękować wszystkim zespołom za współpracę oraz konstruktywne podejście podczas całego procesu negocjacji. Łączą nas wspólne cele dostarczanie najlepszego i najbezpieczniejszego ścigania na świecie, rozwijanie globalnej publiczności oraz tworzenie jeszcze większej wartości dla kibiców, partnerów i wszystkich interesariuszy.”
Lucio Cecchinello, prezes IRTA:
„Z ogromną satysfakcją mogę potwierdzić, że wszystkie zespoły MotoGP osiągnęły porozumienie z MotoGP Group dotyczące okresu 2027–2031, jednocześnie tworząc podstawy pod kolejne przedłużenia współpracy po zakończeniu tego okresu. To porozumienie stanowi bardzo ważny krok naprzód, zapewniając wszystkim zespołom stabilność, pewność oraz zasoby niezbędne do dalszego inwestowania w mistrzostwa poprzez długoterminowe projekty sportowe na najwyższym poziomie.
Chciałbym serdecznie podziękować MotoGP Group, Carmelo Ezpelecie, Carlosowi Ezpelecie oraz wszystkim zespołom za konstruktywnego ducha, jaki towarzyszył całemu procesowi rozmów. Wymagał on czasu, uwagi i odpowiedzialności ze strony wszystkich uczestników, jednak bez najmniejszych wątpliwości końcowy rezultat jest niezwykle pozytywny dla przyszłości naszego sportu oraz dla światowej klasy widowiska, jakie MotoGP nieustannie dostarcza kibicom.”
Będzie nam niezmiernie miło, jeśli postawisz nam wirtualną kawę – to nasze paliwo do dostarczania kolejnych informacji ☕





