F1 Academy 2025 – przewodnik
Formuła 1 oraz serie F2 i F3 w miniony weekend rozpoczęły swoje tegoroczne zmagania, nachodzi zatem pora na kolejną z serii towarzyszących Królowej Motorsportu. Pora na start sezonu F1 Academy 2025! Zebrałem zatem w jednym miejscu informacje o tegorocznym kalendarzu, harmonogramie wyśćigu otwierającego sezon oraz składach posczególnych zespołów. Miłej lektury!
Kalendarz F1 Academy 2025
Tegoroczne zmagania serii F1 Academy obejmują siedem wyścigów, z których zaledwie jeden odbędzie się na Starym Kontynencie. Tak – chcąc zobaczyć rywalizację kobiecej serii wEuropie mamy do wyboru wyłącznie wizytę w Zandvoort.
Sezon rozpoczyna się już za moment, w terminie 21-23 marca w Szanghaju. Następnei zawodniczki wystartuja w Dżuddzie (18-20 kwietnia) i w Miami (02-04 maja),, skąd przeniosą się do Montrealu (13-15 czerwca). Dopiero piąta runda tegorocznej rywalizacji odbędzie się w Europie, na wspomnianym holenderskim torze Zandvoort (29-31 sierpnia), po długiej, wakacyjnej przerwie. Po niej zawodniczki czekają jeszcze dwie rundy – w Singapurze (03-05 października) oraz finał sezonu w Las Vegas (20-22 listopada).

Harmonogram rywalizacji podczas Grand Prix Chin w ramach serii F1 Academy 2025
Zawodniczki mają zaledwie jedną, 30-minutową sesję treningową, podczas której mogą zapoznać się z torem i odnaleźć odpowiednie ustawienia bolidu. Po niej następuje 30-minutowa, piątkowa sesja kwalifikacyjna, a następnie dwa wyścigi – w sobotę i niedzielę – każdy na dystansie 13 okrążeń. Tym samym kierowczynie muszą nie tlyko sprawnie się zakwalifikować, ale też pokazać umiejętności wyprzedzania na torze. Tym bardziej, że zgodnie z zapowiedziami osiem najlepszych zawodniczek ruszy do pierwszego wyścigu w odwróconej kolejności, bo tzw. reverse grid powraca do F1 Academy 2025.
Tym samym zawodniczka, która zakwalifikowała się na ósmym miejscu może skupić się na zwycięstwie, ale czołowe pretendentki do zwycięstwa w danym weekendzie będą musiały pzedzierać sie przez stawtkę, by znów znaleźć się na czele. Tylko osiem najlepszych zawodniczek otrzymuje punkty (przyznawane odpowiednio według skali: 10-8-6-5-4-3-2-1).
Piątek, 21 marca
02:10-02:40 Sesja treningowa
07:05-07:35 Sesja kwalifikacyjna [LIVE]
Sobota, 22 marca
06:50-07:20 Pierwszy wyścig [LIVE]
Niedziela, 23 marca
03:45-04:15 Drugi wyścig [LIVE]
Gdzie oglądać F1 Academy?
O ile w poprzednich latach w ramach subskrypcji Viaplay otrzymywaliśmy możliwość oglądania na żywo zmagań zawodniczek, o tyle F1 Academy 2025 niestety nie zobaczymy na antenie Eleven Sports. Na szczęście istnieje rozwiązanie, pozwalające miłośnikom tej serii być na bieżąco z tym, co dzieje się na torze.
Fani ze wszystkich regionów będą mogli standardowo śledzić sezon F1 Academy 2025 na żywo w ramach swojej subskrypcji F1 TV, a wyścigi ponownie będą transmitowane na oficjalnym YouTube’owym kanale serii F1 Academy – wystarczy kliknąć w podlinkowane wyżej transmisje.

F1 Academy 2025 – zespoły i zawodniczki
Od tego roku czeka nas sześć zespołów i osiemnaście samochodów w stawce. W sezonie F1 Academy 2025 każda z ekip przedstawi po trzy zawodniczki, a jedna z nich będzie mieć w składzie zawodniczkę z tzw. dziką kartą, czyli zmiana kierowczyni nastąpi podczas każdej z rund. Podobnie, jak rok tmeu, każdy zespół Formuły 1 wspiera co najmniej jedną z zawodniczek, a pozostałe kierowczynie wspierane są przez głównych sponsorów serii. Układ sił w obecnym sezonie kształtuje się następująco:
Prema Racing
Nina Gademan – wspierana przez zespół Alpine
Doriane Pin – wspierana przez zespół Mercedesa
Tina Hausmann – wspierana przez zespół Astona Martina
Rodin Motorsport
Chloe Chong – wspierana przez markę Charlotte Tilbury
Ella Lloyd – wspierana przez zespół McLaren
Emma Felbermayr – wspierana przez zespół Sauber
Campos Racing
Chloe Chambers – wspierana przez markę Red Bull Ford
Rafaela Ferreira – wspierana przez zespół Racing Bulls
Alisha Palmowski – wspierana przez zespół Red Bull Racing
MP Motorsport
Maya Weug – wspierana przez zespół Ferrari
Alba Larsen – wspierana przez markę Tommy Hilfiger
Joanne Ciconte – wspierana przez F1 Academy
ART Grand Prix
Lia Block – wspierana przez zespół Williams
Aurelia Nobels – wspierana przez markę Puma
Courtney Crone – wspierana przez zespół Haas
Hitech TGR
Nicole Havrda – wspierana przez markę American Express
Aiva Anagnostiadis – wspierana przez markę Tag Heuer
Wei Shi* – start z dziką kartą – wspierana przez markę Juss Sports
*Wei Shi pojedzie w Grand Prix Chin, podczas kolejnej rundy jej miejsce zajmie inna zawodniczka.


Będzie nam niezmiernie miło, jeśli postawisz nam wirtualną kawę – to nasze paliwo do dostarczania kolejnych informacji ☕
Opublikuj komentarz